2021_Jesenik_0808
Mariin pramen - Pramen se nachází v základech starého mramorového lomu na červené značce vedoucí od Ripperova kamene směrem do Černé Vody ke zřícenině Kaltenštějn. Chutná výborně.
Schindlerův pramen - Roku 1863 byl postaven pramen z lomového kamene v nadmořské výšce 880 m a pojmenován podle jednoho z ředitelů lázní - Schindler Quelle. Původní deska je dodnes zachována. Pramen leží u zeleně značené cesty vedoucí na Medvědí kameny. Josef Schindler (1814 - 1890) byl prvním lázeňským lékařem a nástupcem zemřelého Vincenze Priessnitze (1799 - 1851), zakladatele vodoléčebného ústavu. Na žádost manželky Žofie Priessnitzové a lázeňské komise vedl Schindler provoz lázní a pokračoval v priessnitzovské tradici vodoléčby až do své smrti. Měl velkou zásluhu na tom, že lázně byly zachovány. Po roce 1945 byl pramen přejmenován na Slezský, v 90. letech 20. století získal zpět původní název. Dnes pramen teče pouze příležitostně. Květen 2013 - pramen netečeSrpen 2014 - pramen teče, má vydatnost 3,53 litrů za minutu a teplotu 13,4°C, ale jeho voda má barvu fenyklového čaje
pramen Sjednocení - Vysoká věžovitá stavba z přírodního kamene ve tvaru půlkruhu byla postavena v roce 1845. Tehdy se u Priessnitze léčil hrabě Karel Nostic se svou manželkou i dcerou Louisou a hrabě Augustin Niemann z Porýní. Augustin Niemann se do mladé hraběnky zamiloval, požádal o její ruku a k zásnubám nechal postavit pramen nazvaný podle jména snoubenky - Louisin. Po roce 1945 byl pramen přejmenován. Pramen je dnes velmi vydatný v dobrém stavu a jako jediný má stále tutéž podobu...
pramen Šárka - Z lomového kamene byl vybudován pomníček, u něhož byla postavena jedna z mnoha přírodních sprch. Priessnitzovi pacienti používali sprchy po celý rok. Původní název napovídá, že tato sprcha sloužila především ženám. V lázních existovalo podobných sprch vícero, ale žádná se nedochovala do současnosti. Pramen má původní desku, byl z ní však odtesán původní název. Dnes pramen teče, ale tok času zanechává na pomníčku stopy.Srpen 2014 - voda je vždy mírně zakalená a má trochu nepříjemnou chuť. Pramen má vydatnost 2 litry za minutu a teplotu 11,9°C. Nachází se přímo na zelené značce.Listopad 2014 - pramen Šárka raději vyškrtněte ze svých nápojových lístků, Studniční vrch má i bez ní nabídku velmi širokou. Šárka se nepije. Kdo nevěří, ať se sto metrů nad ní podívat běží.
Sluneční brána - Slunenčí brána je dominantou sochařské Cesty života, kterou tvoří 11 kamenných soch a sousoší rozmístěných na Jižním svahu. Autorem soch je sochař Jan Šimek, který na nich pracoval v letech 1980-1985.
Křížový vrch - Kostel sv. Anny - Kaple na Křížovém vrchu nad Jeseníkem z r. 1847 nahradila původní skromnou dřevěnou stavbou ze 17. stol.
Ripperova promenáda - Z nedávno revitalizované promenády se vám naskytne kouzelný výhled na hřebeny Jeseníků. Samotné prostranství zdobí množství růží, pestrobarevných trvalek a další zeleně, kterou doplňuje zurčící fontána. Současně s promenádou vzniklo i přírodní inhalatorium v blízkosti Jubilejní vily, které svým charakterem připomíná staré zámecké zahrady.
Priessnitzovo sanatorium - Priessnitzovo sanatorium pojmenované po zakladateli Lázní Jeseník Vincenci Priessnitzovi je největší stavbou lázeňského areálu. Bylo vybudováno v letech 1908-1910 a částečně dokončeno v letech 1928-1929 podle návrhu architekta Leopolda Bauera. Patří ke stylu moderního historismu ovlivněného architekturou barokních zámků.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

2021_Jesenik_0808

Popis

Fotografie: Dana Nalepová

Období

Statistiky

  • 106 fotek
  • 1 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ1000

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Levnější už to nebude! 30% sleva BLACK FRIDAY platí na všechny dárky z vašich fotek po zadání kódu: BF2022 v objednávce.
S kódem: BF2022 Akce platí do 4. 12. 2022
Získat slevu
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2021_Jesenik_0808
Komentáře Přidat